Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Češi - takovej divnej národ…

9. 07. 2012 0:03:33
Po pár dnech po Euro 2012 mi to nedalo a prošel jsem si ho v internetových archívech ještě jednou. Nechci zde rozebírat hráče ani vedení týmu, i když si myslím, že i přesto kam náš tým „došel“ (a to nikoli obrazně, protože s Rusy naši dokázali běhat 15 minut, s Řeky 20, s Poláky 30 a s Portugalci dokonce už celou první půli...!) by toho bylo mraky, ale zaujal mne postoj zevnitř ven, tedy našich hráčů a celého realizačního týmu vůči našim = jejich fanouškům.

„My Češi jsme takovej divnej národ...“ tak zněla slova Tomáše Rosického a dalších hráčů či funkcionářů fotbalového svazu jako jejich reakce na pískání našich fandů na trenéra Bílka nebo Baroše na zápasech ve skupině i při kvalifikaci nebo otevřený komentář Karla Šípa ve Studiu Wroclaw.

A neslyšel jsem to jen z jejich úst, dokonce na všelijakých diskuzích se do sebe pouštěli i fanoušci samotní s tím, že my Češi, když se vyhrává, tak fandíme a když se prohrává, tak nadáváme a pískáme... A ti opravdoví a praví nabádají ty nespokojené a kritizující hlupáky, aby se podívali třeba na Skoty a jiné týmy, které se na ME ani nedostali (např. kvůli „spravedlivé“ penaltě), kterým i po prohrané kvalifikaci jejich fans tleskali a pěli oslavné chorály i za nepříznivého stavu v průběhu utkání.

Ano, pokud se to takto zaslepeně podá někomu, kdo o našem fotbale nemá ani ánung, může si pomyslet, že na tom = na našich fanoušcích = na našem národě asi něco divného bude...

Ale když se pak podíváme na fotbal samotný - třeba zrovna v podání Skotů nebo jiných národních i ligových týmů v Evropě kolem nás - zjistíme, že i když jim to zrovna nejde, dřou na trávníku celých 90 minut a jejich fanoušci i národ vědí, že na hřišti nechali všechno. A to se pak tleská i když se prohraje, protože je na co se dívat a není za co se stydět. Ani za trenéra, který má autoritu, umí hráče namotivovat a ví například i to, koho má na plac poslat a kdy má střídat.

To, se ovšem u nás - až na pár výjimek zařazených do kádru nároďáku v podobě zřejmě od narození poctivých dříčů Jiráčka, Pilaře nebo Gebre Selassieho - nenosí a zřejmě díky tomu „super“ výsledku a umístění mezi nejlepšími osmi na Euro 2012, ze kterého již pomalu vyprchávají bublinky veškeré euforie, ještě dalších pár let nosit nebude. Pan Pelta si chrochtá nad plným korýtkem valut (které kdo ví, kam se podějou...), Míša Bílků po postupu ze skupiny najednou zjistil, že si přijeli pro medaile a člověk by lehce nabyl dojmu, že jsme pomalu vyhráli celé Euro.

Pravdou ovšem zůstává, že z kvalifikace jsme postoupili na úkor Skotů a nafilmované pentle, že za poslední roky máme jak s kvalitními týmy tak s fotbalovými novorozenci žalostné výsledky. Že z mladých nadějí, které hrály na ME hráčů do 19ti let fantastický fotbal a kde nakonec ve finále potrápily samotné Španěly, neseděl aspoň mezi náhradníky ani jeden z nich...

Ne, nejsme divný národ. Divný je fotbal, který se u nás nosí a pěstuje.

Fotbal plný kamarádíčků, zajištěných korýtek, ověřených hráčů a falešných plků o vnitřní síle a charakteru týmu. A chceme-li se jako národ kritizovat, stačí si u nás porovnat příznivce fotbalu a hokeje nebo ostatních sportů, což jsou obvykle ti samí. Na hokeji se sem tam zapíská, ale na fanoušky celkově si naši hokejisté určitě stěžovat nebudou i když se jim zrovna nedaří.

Zdravá kritika a pohled zvenčí mohou pomoct nejen našemu fotbalu. Když už ale beznaděj a nespokojenost fotbalových fandů trvá dlouho, nějak se to projevit musí. Naštěstí ti naši fanoušci dokázali být konečně i adresní. Kdybychom takto přistupovali i k jiným rybám, které v této republice smrdí od hlavy, mohlo být už dávno vyvětráno.

Ne, opravdu v tomto směru nejsme divný národ. Divný je náš fotbal. Kritizovat se nesmělo za komančů a na nové móresy by si měli zvykat i ti, co si lehce zvykli na velké prachy...

Autor: Ludvík Cigna | pondělí 9.7.2012 0:03 | karma článku: 23.35 | přečteno: 1405x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Sport

Milan Macho

Lesk a bída nároďáku

Pouhé tři dny trval pocit euforie po vítězství fotbalového národního mužstva nad Polskem. Po pondělním trapném výkonu v Moldavsku už zase stojíme pevně na matičce zemi.

28.3.2023 v 12:50 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 372 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Muslimská země pořádá mistrovství světa – a opět je problém

A problém je proto, že mezi účastníky se kvalifikovala reprezentace Izraele. To mnozí muslimové nemohou „vydýchat“ – fanatická nenávist vůči Izraeli je větší než smysl pro sportovní fair play.

25.3.2023 v 18:56 | Karma článku: 19.73 | Přečteno: 481 | Diskuse

Sokol Benice

TJ Praga Vysočany „C“ – TJ Sokol Benice 8:1 (4:0)

Start jarní sezóny zastihl Benické v nedbalkách. Na hřišti ve Vysočanech vůbec nestačili na mladý tým domácí Pragy.

19.3.2023 v 16:49 | Karma článku: 3.62 | Přečteno: 86 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fotbalista Bačo může být spokojen

Ondřej Bačo je jediným českým hráčem, který působí v nejvyšší izraelské fotbalové lize Ligat Haal. Obléká dres Hapoelu Jeruzalém, kde působí na postu středního obránce. A proč může být spokojen?

18.3.2023 v 0:00 | Karma článku: 5.16 | Přečteno: 152 | Diskuse

Aneta Kohlmannová

KLÍČOVÁ SOBOTA! SPARŤANSKÉ ŽENY ČEKÁ POSLEDNÍ ROZHODUJÍCÍ DVOJKOLO!

Tuto sobotu budou na programu poslední dvojkola ženských ligových soutěží pro letošní sezónu. Prvoligové Sparťanky mají jasně zadané úkoly, a to udržet si aktuální příčky v tabulkách!

16.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 155 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 823
Autor? Byl již mnohým... Romantikem, básníkem, písničkářem, emigrantem, rybolovcem, truck driverem, moderátorem, manželem, otcem, atd. Kým ale opravdu je, to zatím ještě přesně neví, ale každým novým dnem to zkouší znovu zjistit... ...třeba bloger???

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...